Falownik fotowoltaiczny – elementy układu

Opublikowano 2 maja, 2023

Systemy produkcji energii solarnej zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Każdy taki układ składa się z ogniw solarnych i nie mniej ważnego elementu: falownika fotowoltaicznego, który pozwala wykorzystać energię zgromadzoną przez panele.


Falowniki, nazywane również inwerterami czy przetwornicami, mogą działać podłączone do sieci energetycznej ale również wyspowo, zapewniając prąc nawet przy awarii sieci. Odpowiednie dobranie typu i parametrów falownika do ogniw solarnych pozwala na maksymalne wykorzystanie ich potencjału i zapewnia płynna prace całego systemu.
Falownik zamienia prąd stały wytworzony przez ogniwa na prąd zmienny, przesyłany dalej do wykorzystania w instalacji elektrycznej. Takie urządzenie wymaga stabilności pracy i w tym celu w układzie pojawiają się niwelujące zakłócenia dławiki. Często używane są do tego toroidalne dławiki skompensowane oraz dodatkowo mniejsze dławiki szpulkowe.
Falowniki dzielą się na dwie główne grupy – transformatorowe i beztransformatorowe. Te z transformatorem także występują w dwóch rodzajach: HF, czyli wysokiej częstotliwości i LF, czyli niskiej częstotliwości. Różnicą w samej budowie jest miejsce montażu transformatora w układzie – inwertery HF mają go na wejściu i pracują z częstotliwością 20-24kHz, a inwertery LF pracują na częstotliwości 50Hz, a transformator mają wmontowany na wyjściu.

Falowniki beztransformatorowe pracują na szerszym zakresie napięcia oraz charakteryzują się niską wagą i ceną. Brak transformatora wymaga jednak użycia zaawansowanej aparatury pomiarowo-zabezpieczającej.

4 Coils produkuje dławiki toroidalne i szpulkowe o dowolnych parametrach oraz sprzedaje wszystkie inne elementy elektroniczne tworzące falowniki fotowoltaiczne.